Zpráva o zázraku

V Brně vzniklo divadelní představení o životě a smrti faráře Josefa Toufara, umučeného v roce 1950 při vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku. Režisérka Barbara Herzová hru připravovala s tvůrčí platformou Dok.Trin. Premiéra se uskutečnila 9. ledna na sklepní scéně Husy na provázku. Více naleznete na adrese: http://doktrin.cz/Jiří Trtík – Můj Ježíši

Ke skladbě Můj Ježíši autora Jiřího Trtíka

Miloš Doležal

Bývalo ještě nedávno zvykem, že žáci obecných či základních škol mývali svůj osobní památník, památníček, zdobený a v pěkných deskách, do kterého jim rodiče, příbuzní, spolužáci a učitelé vepisovali nějaký vzkaz, myšlenku či prosté věnování, často doprovázené kresbičkou. Jeden takový měla i desetiletá žákyně Marie Davidová z Vysočiny. A obrátila se na svého učitele náboženství Josefa Toufara s prosbou, aby jí tam také něco vepsal na památku. Pan farář Toufar takové prosby ochotně plnil, vzal si památníček vždy k sobě a soustředěně a čitelně, aby neškrábal jak kocour, tam žákům vepsal veršovanou citaci s mravoučným podtextem, nabádavým obsahem a s přáním do budoucnosti. Jedno věnování se však všem ostatním vymyká. Právě oné desetileté žákyni Marii Davidové (dceři přítele Karla Davida z Hojanovic). Právě jí vpisuje Josef Toufar 5. listopadu 1946 do památníku velikosti A5 v hnědých deskách inkoustovým perem svoji modlitbu. Mystickou modlitbu prožitku Kristovy getsemanské noční zahrady. Jakoby s předtuchou let příštích, neboť Josef Toufar bude v roce 1950 v souvislosti s číhošťským zázrakem unesen ze své fary, brutálně vyšetřován, mučen a zavražděn příslušníky komunistické StB. Nejedná se tedy o žádné kolorované zbožné řeči a rady, ale hlubinně existenciální šeptání. Obraz budoucího utrpení, vydání se a opuštěnosti v mrazivé kobce. Co mohla ta desetiletá dívka vědět o opuštění, utrpení a ohni lásky? Proč právě jí tato slova adresoval? Byl to Toufarův momentální stav nebo chtěl, aby zůstalo zaznamenáno pro budoucí? Tak jsem tomu rozuměl, když před rokem onen památníček přede mnou Marie Pácalová-Davidová otevřela ve svém panelákovém bytě na Vysočině. A když jsem se potkal s mladým hudebníkem Jiřím Trtíkem, napadlo mne, že by měl tento text hudebně uchopit, neboť sám z Vysočiny pochází a má k jeho pohnuté minulosti osobní vazby.
Foto: Česká televize

In nomine patris

Režisér Jaroslav Polišenský netočí často, avšak látky které si vybere vždy stojí za to. Bylo tomu tak u titulu Ex offo, příběhu advokáta hájícího K. H. Franka i u titulu Gambit, který z nečekané strany odkrýval pozadí Babických událostí z roku 1951. Nyní, do třetice, přichází s titulem In nomine patris, který nabízí fiktivní pohled na události okolo tzv. Čihošťského zázraku. Autorem všech tří příběhů je Polišenského spolužák, scenárista Jan Drbohlav. Při obsazování rolí sáhl Jaroslav Polišenský, který se v mezidobí živí jako režisér dabingu, po hercích, které z dabingového studia dobře zná: Viktor Preiss, Klára Issová, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Michal Pavlata, Ladislav Potměšil, Saša Rašilov, Lukáš Hlavica, Miroslav Táborský, Bára Munzarová, Lucie Vondráčková. Pro Českou televizi, jako medium veřejné služby, je přímo povinností vracet se uměleckou formou k těmto dnes živým tématům. Autorům nešlo o rekonstrukci a vysvětlení oněch událostí, autorům šlo o to, co je v možnostech dramatického umění: na pozadí dějin vytvořit drama lidských osudů, charakterů. Film je ke zhlédnutí na adrese: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1099710375-in-nomine-patris/
P. Josef Toufar v díle Juliany Jirousové

Číhošťský mučedník P. Josef Toufar má svůj svatý obrázek. Jeho autorkou je výtvarnice Juliana Jirousová a jedná se patrně o první jeho výtvarné zpodobnění vůbec. Více informací si můžete přečíst v tomto článku Katolického týdeníku.
Komiks – Zde leží náš Spasitel

Dramatický příběh P. Josefa Toufara se dočkal i komiksového zpracování, v roce 2013/2014 vycházel na pokračování komiks Zde leží náš Spasitel v časopisu pro ministranty Tarsicius. Jeho autorkou je dramaturgyně Kristýna Plíhalová (Czina), rozhovor s ní můžete zhlédnout v Křesťanském magazínu České televize. Ukázku komiksu si můžete stáhnout ve formátu PDF.